Metody zdobienia szklanych opakowań

Opakowania szklane to jedne z najchętniej wykorzystywanych - są trwałe, odporne na uderzenia i szkodliwe oddziaływanie wilgoci lub zanieczyszczeń. Ponadto są estetyczne, doskonale nadają się do przechowywania i ekspozycji wyrobów luksusowych. W naszym wprowadzeniu w tę tematykę podpowiadamy jakie są najczęściej stosowane formy zdobienia opakowań szklanych, jaka technologia jest w tym celu wykorzystywana oraz jakich efektów możemy się spodziewać po wyborze konkretnej metody.


Lakierowanie szkła


Lakierowanie szkła polega na maszynowym lub manualnym nakładaniu farb na powierzchnie szklane, do momentu uzyskania jednolitej powłoki. Lakier nakłada się w kilku cienkich warstwach, co pozwala uniknąć zacieków i innych nieestetycznych efektów. Po zakończonym malowaniu stosuje się specjalne formy utwardzania lakieru, w zależności od wykorzystanej mieszanki farb.


Metody zdobienia szklanych opakowań

Metalizacja próżniowa szkła


Metoda ta polega na osadzaniu cząsteczek metali na szkle w warunkach próżniowych. Dzięki temu powstaje efekt lustra, choć pomalowana powierzchnia może mieć intensywny odcień kolorystyczny. Zaletą tej metody jest możliwość łączenia z innymi technologiami w celu stworzenia bardziej zaawansowanych projektów. Ponadto gwarantuje niezwykłe efekty wizualne, idealne do tworzenia estetycznych opakowań przyciągających uwagę.


Tłoczenie folii na gorąco


W metodzie tej wykorzystuje się specjalne folie dekoracyjne, które po przylgnięciu do powierzchni szklanej tworzą estetyczne dekoracje. Powstaje w ten sposób intensywny efekt wizualny, a powierzchnia opakowania staje się przyjemna w dotyku. Zaletą metody tłoczenia jest możliwość stworzenia rozbudowanej gamy odcieni i tekstur, w tym także efektów platynowych, hologramowych, pozłacanych.


Sitodruki z atramentami utwardzanymi UV


Metoda ta pozwala na wykorzystanie różnych typów farb, które nakładane są oddzielnie za pomocą odpowiednio przygotowanego sita. Po nałożeniu, zostają utwardzone za pomocą promieni UV bez generowania podwyższonej temperatury. Powstający nadruk jest intensywny kolorystycznie i wytrzymały. W sitodruku można wykorzystać farby i atramenty, w których składzie znalazły się metale szlachetne (platyna, złoto, srebro), pozwalające stworzyć efektywne powłoki. Sitodruk należy do jednej z najpopularniejszych metod, także z uwagi na możliwość łączenia z innymi formami dekoracji szkła.


Farby ceramiczne w malowaniu szkła


Wykorzystuje się także atramenty ceramiczne, wymagające obróbki w wysokich temperaturach (około 600 stopni C), tworzące powłoki wysoce odporne na oddziaływania chemiczne i fizyczne. Jest to świetny sposób na stworzenie opakowań żywotnych i odpornych na upływ czasu. Do wykorzystania tej metody konieczne jest jednak dysponowanie wydajnymi piecami.


Inne metody zdobienia szkła


Wymienione wyżej metody nie wyczerpują wszystkich możliwości zdobienia szkła. Niekiedy wykorzystuje się inne, mniej i bardziej popularne techniki, pozwalające na uzyskanie wybranych efektów. Do takich należy metoda chemicznego szronienia szkła, grawerowania szkła lub barwienia z wykorzystaniem atramentów termochoromowanych.

Dane firmy:


PASO Brygida Sobolewska
Paweł Sobolewski
05-077 Warszawa
ul. Mazowiecka 65 A
NIP: 1132035059

Godziny pracy:


pon-pt 8:00-16:00
sob nieczynne
niedz nieczynne