Czym zajmuje się lakiernia proszkowa?

Lakiernie proszkowe to firmy specjalizujące się w profesjonalnym malowaniu metodą proszkową. Są gotowe stworzyć powłoki ochronne i ozdobne na wybranych przez nas elementach. W tym celu wykorzystują urządzenia pozwalające na rozpylanie farby w formie proszku, które jest następnie utwardzana termicznie lub w inny sposób. Malowanie proszkowe przeprowadza się najczęściej względem elementów metalowych, choć także inne materiały mogą zostać poddane takiej obróbce.


Metody malowania proszkowego


Proces malowania jest realizowany maszynowo lub ręcznie, za pomocą urządzeń z natryskiem elektrostatycznym lub też elektrokinetycznym. W pierwszym wypadku wykorzystuje się efekt naładowanych cząsteczek farby, które są przyciągane przez powierzchnię malowaną za pomocą pola elektrostatycznego. Przylegają do niej szczelnie, tworząc wytrzymałą i stabilną powłokę. Metoda ta najlepiej sprawdza się w malowaniu powierzchni płaskich, gładkich, pozbawionych chropowatości i zagłębień.


czym zajmuje sie lakiernia proszkowa?

Malowanie proszkowe elektrokinetyczne przebiega zgoła odmiennie. Cząstki farby zostają naładowane za pomocą sprężonego powietrza, a do ich aplikacji nie wykorzystuje się pola elektrostatycznego, lecz zjawisko tarcia. Ocierając się o powierzchnię malowaną, cząsteczki przylegają do niej, tworząc trwałą powłokę. Jest to metoda mniej wymagająca, szczególnie jeśli porównamy wymogi dotyczące malowania elektrostatycznego.


Jaki sprzęt wykorzystują lakiernie proszkowe?


Każda lakiernia proszkowa musi spełniać wygórowane wymogi i normy gwarantujące pełne bezpieczeństwo realizowanych procesów. Najważniejsze dotyczą wydajnej wentylacji, systemu oświetleniowego, a często także instalacji odpylającej. Ponieważ malowanie proszkowe rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni, konieczne będzie dysponowanie szlifierkami lub innymi urządzeniami do polerowania. Pracownicy wykonujący zadanie muszą być wyposażeni w zabezpieczenia oczu, uszu i dróg oddechowych.


Głównym urządzeniem stosowanym w lakierni proszkowej jest pistolet do malowania, dostępny w wersji manualnej i automatycznej. Do malowania drobnych elementów, rękodzieła i modelarstwa warto wybierać niewielkie pistolety o małej mocy. Do malowania ścian, elementów karoserii samochodowej, sprzętów wielkogabarytowych konieczne będzie dysponowanie większym i bardziej wydajnym pistoletem. Pistolety mogą posiadać wymienne dysze, systemy regulacji emitowanego strumienia farby oraz inne funkcjonalności.


Nieodłącznym elementem wyposażenia jest system przeznaczony do utwardzania stworzonej powierzchni. Wykorzystuje się różne typy pieców i innych urządzeń, generujących oddziaływania chemiczne, świetlne, termiczne, elektronowe, ultradźwiękowe i inne. W trakcie utwardzania, malowana powierzchnia jest wentylowana, co gwarantuje równomierny rozkład temperatur oraz stworzenie w pełni jednorodnej powierzchni. Czas trwania utwardzania ma olbrzymi wpływ na jakość powstałej powłoki, podobnie jak zakres temperatur, w których jest ono realizowane. Parametry te są ustalane indywidualnie dla wszystkich elementów poddawanych obróbce.

Dane firmy:


PASO Brygida Sobolewska
Paweł Sobolewski
05-077 Warszawa
ul. Mazowiecka 65 A
NIP: 1132035059

Godziny pracy:


pon-pt 8:00-16:00
sob nieczynne
niedz nieczynne